منوی اصلی
Skip Navigation Links
عناوین آخرین مقالات
نظر سنجی
آمار بازدید سایت
مقالات
شتافتن به اعمال خیر
شتافتن به اعمال خير و تشويق کردن بر توجه به خير الحمد لله والصلاه والسلام علي رسول الله و علي آله و صحبه و من والاه أعوذ بالله من الشيطان الرجيم «وسارعوا الي مغفرةٍ من ربّکم و جنّةٍ عرضهاالسّماوات والارض اعدّت للمتّقين» آل عمران آيه 133 شتاب کنيد براي رسيدن به آمرزش پروردگارتان و بهشتي که وسعت آن، آسمان‌ها و زمين است و براي پرهيزگاران آماده شده است «سابقوا الي مغفره من ربکم و جنه عرضها کعرض السماء و العرض» (21حديد) . مسارعه و مسابقه در مسير سعادت به معني کوشش و تلاش دو يا چند نفر براي پيشي گرفتن از يکديگر در رسيدن به يک هدف خوب است. آيات شريفه بيانگر اين نکته است که هان اي اهل ايمان! در انجام‏ دادن کارهايي که باعث آمرزش شما مي‏شود، از يکديگر سبقت بگيريد. شريعت اسلام در تشويق و ترغيب مردم به عمل به خير و نيکوکاري نيز اهتمام زيادي نموده است تا مسلمانان در کارهاي نيک و پسنديده مشارکت فعال و سازنده داشته باشند.

مختصری در باب حج
در منابع لغوی، واژه حج به معانی قصد کردن؛ پی در پی آمدن و قصد زیارت کردن و …، در اصطلاح، قصد زیارت خانه خدا و انجام مناسک حج، در ایّام معین می‌باشد. شیوه و ترتیب حجِّ مسلمانان، با مناسکی از قبیل: «طواف»، «سعی»، «قربانی» و «رمی شیطان»، به زمان سرسلسله پیامبرانِ حنیف، حضرت ابراهیم علیه السلام باز می گردد.

تقوا
 باب تقوا
تقوا در اصطلاح شرع:
هنگامي که بنده ي مومن، بين عمل خود وآنچه خداوند عزوجل بر او حرام نموده است، فاصله وپرده اي ايجاد کند ودستورات خداوند در انجام وترک افعال را مد نظر داشته باشد، در حقيقت او تقوا را رعايت نموده است.
وبه عبارتي بنده ي مومن بين خود وخداوند عزوجل، نيرو واهرمي ايجاد کند که بوسيله ي آن اهرم ونيرو از غضب وعقوبت الهي ولنجام کارهاي حرام در امان باشد.
برخي آيات قرآن کريم در بحث تقوا:
 

صبر
باب صبر
الحمدلله رب العالمين،والصلاةوالسلام على أشرف الأنبياء والمرسلين وعلى آله وصحبه أجمعين،أمابعد:
قَالَ رَسُولُ الله صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم: «عَجَباًلأمْرِالْمُؤْمِنِ إِنَّ أَمْرَهُ كُلَّهُ لَهُ خَيْر،وَلَيْس َذَلِكَ لأِحَدٍ إِلاَّ للْمُؤْمِن: إِنْ أَصَابَتْهُ سَرَّاءُ شَكَرَفَكَانَ خَيْراًلَه،وَإِنْأَصَابَتْهُ ضَرَّاءُ صَبَرَفَكَانَ خيْراًلَهُ»رواه مسلم.
رسول الله صلي الله عليه وسلم فرمودند: کارمسلمان انسان رابه شگفتي وتعجب واميدارد، زيرا همه کارش براي اوخيراست، واين امربراي هيچکس جزمسلمان ممکن نيست. اگربراي اوفراخي 

تبلیغات
ورود استاتید
ورود طلاب
لینک های مرتبط